"Koşulları ne olursa olsun, her çocuğun hayata iyi
bir başlangıç yapma hakkı vardır."

"Koşulları ne olursa olsun, her çocuğun hayata iyi bir başlangıç yapma hakkı vardır."

Loading...
Haberler2022-09-14T00:58:53+03:00

İyi Bir Başlangıç projesi başarı ile tamamlandı

29 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile hayata geçirilen İyi Bir Başlangıç projesi 14 Ağustos 2023 tarihinde başarı ile tamamlandı. Sultanbeyli Belediyesinin önderliğinde yürütülen ve Boğaziçi Üniversitesi Erken Çocukluk Birimi BEBEK95’in ortak olarak yer aldığı bu projede Aile Rehberliği programları yıl boyunca uygulandı. Proje sayesinde, ev ziyareti temelli ebeveynlik programına 214 aile, merkez temelli ebeveynlik programına 241 aile, Temel Mesajlar ebeveynlik becerileri geliştirme atölyelerine 1121 anne ve 1011 çocuk katıldı. Aile Rehberliği Programlarının saha uygulamasında gösterdiği işbirliği için Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü İbrahim Akıncı’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.  Projenin yüksek bir katılım ve başarıyla tamamlanmasında büyük emeği geçen program süpervizörü Psk. Sinem Katırcı’yı, program koordinatörü Ayşe Atalay’ı ve erken çocukluk programı ekibinde yer alan Kübra Mengir, Büşra Öztekin, Merve Demirağ, Aslı Kandemir, Özlem Altun Aydemir ve Canan Atalay’ı yürekten kutluyoruz.

Annelerin atölyelere ilişkin izlenimlerinden paylaşımlarımız:

  • Çocuğuma hikayeleri daha sık ve atölyede gösterildiği şekilde okuyacağım
  • Kitapları daha heyecanlı bir şekilde okumayı, çocuğumu da dahil etmeyi öğrendim.
  • Aslına bakılırsa ben evladıma her şeyi yaparken hiç bir şey yapmadığımı fark ettim. Bu farkındalıkla yeniden başlayacağım.
  • Çocuğuma özgür olabileceği bir alan oluşturacağım.
  • Daha sakin olup çocuğumla iyi iletişim kuracağım.
  • Duygularını daha çok ifade edeceğim
  • Çocuğuma daha fazla sarılacağım.
  • Nefes egzersizini yapmayı planlıyorum.
  • Stres anında nasıl davranacağımı öğrendim.
08/28/2023|

İzmir95’in ev ziyaretçileri eğitimlerini tamamladılar

Alsancak Tarihi Havagazı Kültür Merkezinde 4-12 Mayıs 2023 tarihinde İzmir95 projesi için 15 yeni ev ziyaretçisi Aile Rehberliği 0-12 ay ev ziyareti eğitimini tamamladı.

06/5/2023|

Kahramanmaraş ve çevre illerimizde yaşanan deprem afetinin derin üzüntüsü içindeyiz

Kahramanmaraş ve çevre illerimizde yaşanan deprem afetinin derin üzüntüsü içindeyiz. Depremlerden etkilenenlere başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Depremin yaralarını sarmak ve bu süreçte çocukları ve ailelerini desteklemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Deprem Sonrası Çocukları Desteklemeye Yönelik Ailelere Önerilerimiz:

·       Deprem gibi travmatik durumlardan sonra çocukların sevdikleri, güvendikleri yetişkinler ile bir arada olmaya her zamankinden daha çok ihtiyaçları vardır. Anne-babalar ve çevrelerindeki diğer yakın yetişkinler, çocukların sevgi, şefkat, güvende hissetme ve destek alabilme gibi birçok ihtiyacı için en önemli kaynaklarıdır. Bu yüzden, yetişkinlerin öncelikle kendi kaygı seviyelerini kontrol etmeye çalışmaları önem taşır.

·       Çocukların depreme dair sorularını ve duygularını ifade etmesine yardım etmek, onları özellikle neyin korkuttuğunu bilmek, sakinleşmelerine yardımcı olmayı da kolaylaştıracaktır. Çocuklar sevdiklerini kaybetmeye dair korku yaşıyor olabilir. Bu korkuyu paylaşmaları bile onlara iyi gelecektir. Bu gibi paylaşımların ardından korkmanın, kaygılı olmanın doğal olduğunu vurgulamak çocukları rahatlatan bir yaklaşımdır. Aynı zamanda aldığınız ve alabileceğiniz tedbirler konusunda çocuğu bilgilendirmek, neler yaptığınızı ve yapabileceğinizi birlikte gözden geçirmek çocuğa kontrol hissi vermede yardımcı olacaktır.

·       Deprem gibi travmatik durumlardan sonra çocuklarda uyku ve yeme alışkanlıkları değişebilir, daha çabuk irkilebilirler, sevdiklerinin yanı başından ayrılmak istemeyebilirler, aşırı enerjik ya da aşırı halsiz olabilirler. Tüm bunlar yaşanan bir travmadan sonra ilk haftalarda görülen çok doğal tepkilerdir ve bu tepkilerin zamanla azalması beklenir.  Ailelerin birlikte yemek yemek, sohbet etmek, oyun oynamak, akşamları kitap okumak gibi rutinlerini korumaları, depremin yarattığı olumsuz etkileri gösteren haber programlarına ve sosyal medya görüntülerine çocukların erişimini sınırlı tutmaları bu tepkilerin azalmasında yardımcı olur ve çocukların yaşadıkları belirsizlik algısının azalmasını sağlar.

YARARLI KAYNAKLAR:

03/4/2023|

Şişli95 lansmanı 2 Haziran 2022 tarihinde Şişli İlçe Belediye Başkanı Muammer Keskin’in de katılımı ile gerçekleşti

Dünya Çocuk Gününde Şişli İlçe Bebelediyesi  BEBEK95 Birimi ile birlikte başlattığı Şişli95 programının lansman etkinliğini gerçekleştirdi. Lansmanda Bebek95 ekibinin öğretim üyelerinden Dr. Nihal Yeniad Bebek95 Programı’na dair bilgilendirme yaptı.  Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve Şişli Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü personellerinden Aysun Öztürk de projenin ilçede yaşayan aileler ve çocuklar için önemine değindiler.

09/12/2022|

İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanı Tunç Soyer anneler gününde İzmir95 projesinden yararlanan bir ailenin evine konuk oldu.

2021 yılında hayata geçen İzmir95 projesi kapsamında ev ziyareti temelli Aile Rehberlği programı Kadifekale bölgesinde uygulanıyor. Anneler Gününde İzmir95 ailelerinden birine konuk olan İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanı Tunç Soyer bu projenin yaygınlaşmasının önemine inandığını belirtti.
www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/

09/10/2022|

İyi Bir Başlangıç projesi

29 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ile hayata geçirilen İyi Bir Başlangıç projesinin açılış programı gerçekleştirildi. Sultanbeyli Belediyesinin önderliğinde Boğaziçi Üniversitesinin ortak olarak yer aldığı bu projede ev ziyareti temelli ve merkez temelli ebeveynlik programları ile ilçedeki ailelere ulaşmak amaçlanıyor.

 

09/9/2022|

“Dokunmuyordum, dokundurtmuyordum, aynaya baktırmıyordum önceden. Meğerse ne kadar önemliymiş. Tepkileri inanılmaz”

Go to Top