"Koşulları ne olursa olsun, her çocuğun hayata iyi
bir başlangıç yapma hakkı vardır."

"Koşulları ne olursa olsun, her çocuğun hayata iyi bir başlangıç yapma hakkı vardır."

Loading...
Haberler2022-09-14T00:58:53+03:00

Kahramanmaraş ve çevre illerimizde yaşanan deprem afetinin derin üzüntüsü içindeyiz

Kahramanmaraş ve çevre illerimizde yaşanan deprem afetinin derin üzüntüsü içindeyiz. Depremlerden etkilenenlere başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Depremin yaralarını sarmak ve bu süreçte çocukları ve ailelerini desteklemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Deprem Sonrası Çocukları Desteklemeye Yönelik Ailelere Önerilerimiz:

·       Deprem gibi travmatik durumlardan sonra çocukların sevdikleri, güvendikleri yetişkinler ile bir arada olmaya her zamankinden daha çok ihtiyaçları vardır. Anne-babalar ve çevrelerindeki diğer yakın yetişkinler, çocukların sevgi, şefkat, güvende hissetme ve destek alabilme gibi birçok ihtiyacı için en önemli kaynaklarıdır. Bu yüzden, yetişkinlerin öncelikle kendi kaygı seviyelerini kontrol etmeye çalışmaları önem taşır.

·       Çocukların depreme dair sorularını ve duygularını ifade etmesine yardım etmek, onları özellikle neyin korkuttuğunu bilmek, sakinleşmelerine yardımcı olmayı da kolaylaştıracaktır. Çocuklar sevdiklerini kaybetmeye dair korku yaşıyor olabilir. Bu korkuyu paylaşmaları bile onlara iyi gelecektir. Bu gibi paylaşımların ardından korkmanın, kaygılı olmanın doğal olduğunu vurgulamak çocukları rahatlatan bir yaklaşımdır. Aynı zamanda aldığınız ve alabileceğiniz tedbirler konusunda çocuğu bilgilendirmek, neler yaptığınızı ve yapabileceğinizi birlikte gözden geçirmek çocuğa kontrol hissi vermede yardımcı olacaktır.

·       Deprem gibi travmatik durumlardan sonra çocuklarda uyku ve yeme alışkanlıkları değişebilir, daha çabuk irkilebilirler, sevdiklerinin yanı başından ayrılmak istemeyebilirler, aşırı enerjik ya da aşırı halsiz olabilirler. Tüm bunlar yaşanan bir travmadan sonra ilk haftalarda görülen çok doğal tepkilerdir ve bu tepkilerin zamanla azalması beklenir.  Ailelerin birlikte yemek yemek, sohbet etmek, oyun oynamak, akşamları kitap okumak gibi rutinlerini korumaları, depremin yarattığı olumsuz etkileri gösteren haber programlarına ve sosyal medya görüntülerine çocukların erişimini sınırlı tutmaları bu tepkilerin azalmasında yardımcı olur ve çocukların yaşadıkları belirsizlik algısının azalmasını sağlar.

YARARLI KAYNAKLAR:

03/4/2023|

Şişli95 lansmanı 2 Haziran 2022 tarihinde Şişli İlçe Belediye Başkanı Muammer Keskin’in de katılımı ile gerçekleşti

Dünya Çocuk Gününde Şişli İlçe Bebelediyesi  BEBEK95 Birimi ile birlikte başlattığı Şişli95 programının lansman etkinliğini gerçekleştirdi. Lansmanda Bebek95 ekibinin öğretim üyelerinden Dr. Nihal Yeniad Bebek95 Programı’na dair bilgilendirme yaptı.  Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve Şişli Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü personellerinden Aysun Öztürk de projenin ilçede yaşayan aileler ve çocuklar için önemine değindiler.

09/12/2022|

İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanı Tunç Soyer anneler gününde İzmir95 projesinden yararlanan bir ailenin evine konuk oldu.

2021 yılında hayata geçen İzmir95 projesi kapsamında ev ziyareti temelli Aile Rehberlği programı Kadifekale bölgesinde uygulanıyor. Anneler Gününde İzmir95 ailelerinden birine konuk olan İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanı Tunç Soyer bu projenin yaygınlaşmasının önemine inandığını belirtti.
www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/

09/10/2022|

İyi Bir Başlangıç projesi

29 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ile hayata geçirilen İyi Bir Başlangıç projesinin açılış programı gerçekleştirildi. Sultanbeyli Belediyesinin önderliğinde Boğaziçi Üniversitesinin ortak olarak yer aldığı bu projede ev ziyareti temelli ve merkez temelli ebeveynlik programları ile ilçedeki ailelere ulaşmak amaçlanıyor.

 

09/9/2022|

“Dokunmuyordum, dokundurtmuyordum, aynaya baktırmıyordum önceden. Meğerse ne kadar önemliymiş. Tepkileri inanılmaz”

Go to Top